Film

【 Wpis nr 337 】 Dziś w cyklu…

【 Wpis nr 337 】

Dziś w cyklu # zlotaeravhs przypominam jeden z niewielu filmów z helikopterem w roli głównej. Do tego to już kultowa pozycja…

” Błękitny grom ” (Blue Thunder, 1983)

„ Doświadczony policjant w walce ze spiskowcami wykorzystuje nowoczesny helikopter. Frank Murphy (Roy Scheider), pracownik policji lotniczej w Los Angeles, wykonuje loty testowe na Błękitnym Gromie, eksperymentalnym helikopterze wojskowym. Maszyna została zaprojektowana z myślą o walkach ulicznych z terrorystami. Umieszczony na jej pokładzie imponujący system kontroli i inwigilacji pozwala na błyskawiczne pozyskiwanie informacji o każdym obywatelu. Ponadto została wyposażona w supernowoczesną broń, dzięki której może w jednej chwili zrównać z ziemią budynki. Pewnego dnia Murphy odkrywa, że wojskowi chcą wykorzystać Błękitny Grom do szpiegowania zwykłych obywateli. Tajna operacja, którą kieruje skorumpowany pułkownik Cochrane (Malcolm McDowell), były dowódca Murphy’ego w Wietnamie, nosi kryptonim THOR. Kiedy wojskowy orientuje się, że Frank zarejestrował przebieg tajnego spotkania, wydaje na niego wyrok śmierci. Murphy, by ocalić skórę i jednocześnie udaremnić plany Cochrane’a, w odpowiedzi kradnie helikopter…”

” Błękitny grom ” należy dzisiaj do klasyków kina akcji lat 80-tych…
Obraz zawierał w sobie wszystkie cechy charakteryzujące tamten okres: nieco zgorzkniałego bohatera po przejściach, wyraźnie zarysowany konflikt moralny oraz widowiskowe sceny walk. Frank Murphy (Roy Scheider) jest ekscentrycznym policjantem po przejściach, alienując się od środowiska skorumpowanych gliniarzy, samotnie przeczesuje ulice Los Angeles. Wojenne doświadczenia z Wietnamu pozwalają Frankowi testować zaawansowany technologicznie model nowego helikoptera policyjnego. To właśnie w przestworzach rozgrywa się lwia część obrazu. ”

Choć dziś tytułowy śmigłowiec nie jest już niczym niezwykłym, to i tak film nadal trzyma w napięciu, choćby ze względu na widowiskowe walki powietrze. Także Roy Scheider i Malcolm McDowell dobrze wypadli w swoich rolach.
W każdym razie w filmach o podobnym motywie „Błękitny grom” plasuje się na szczycie listy.

Film można obejrzeć na Netflix-ie, on-line na CDA-napisy/1080p lub z lektorem – Resetoff.

Zwiastun. Strona Filmweb.

➤ Kiedyś już przypominałem inny – trochę podobny film, taki helikopterowy „Top Gun” z Apache AH-64 w rolach głównych…
➛ ” Ogniste ptaki „.
Nie tak sławny, ale dla chcących zobaczyć śmigłowce w akcji bojowej – idealny 😉

Wczorajszy, wigilijny wpis – oczywiście musowo ➛”Kevin sam w domu” ¯_(ツ)_/¯

✔ Wszystkie dawniejsze (i kolejne) wpisy pod moim tagiem ➛ # zlotaeravhs.
Opcja z samym widokiem okładek – wykop-multimedia-zlotaeravhs-okladki.

#helikoptery #smiglowce #zlotaeravhs

pokaż spoiler #filmnawieczor #ogladajzwykopem #gimbynieznajo #akcja #film #nostalgia #filmy #wykopplus30club #gruparatowaniapoziomu #vhs #lata80 #rozrywka #80s #helikopter