Film

(Wpis ③①⑨) Dzisiejszy wpis w…

(Wpis ③①⑨)

Dzisiejszy wpis w cyklu „Filmy ze Złotej Ery VHS“ powstał trochę przypadkowo, bo anime które przypominam okazało się częścią… zapomnianego filmu SF który miałem w tym miejscu opisać.
Jego z kolei przypomnę już w następnym wpisie (a jest on swoistą ciekawostką techniczną i fabularną).

Natomiast dziś prezentuję bardzo oryginalne #anime, stworzone przez Mamoru Oshii w 1985 roku.

„Angelʼs Egg“ (Jajo Anioła, Tenshi No Tamago)

To bardzo oryginalny, dziwny, surrealistyczny film animowany dla dorosłych, ale nie z powodu jakiejś brutalności czy erotyki, a z powodu nawiązań, przesłań, niejednoznacznej interpretacji.

Fabuła koncentruje się wokół dziewczyki chroniącej niezwykłe jajko w opuszczonym gotyckim mieście, która spotyka tajemniczego mężczyznę z bronią w kształcie krzyża. Reszta jest… trochę trudniejsza do opisania, ale mimo to jest niezwykle piękna, bardzo sugestywnie przedstawiona.

Film pokazuje wiele inspiracji kinem artystycznym, a sam Oshii wspomina Andrieja Tarkowskiego jako główny wpły, oprócz odniesień do motywów biblijnych…
Podczas gdy „Angel’s Egg” było finansową i „krytyczną“ klapą w momencie premiery, zostało ponownie odkryte przez zachodnich fanów anime w latach 90-tych, stając się kultowym klasykiem , co z kolei wpłynęło na późniejsze opinie na jego temat w Japonii.
Miało to również znaczący wpływ na innych twórców tamtych czasów, po części dlatego, że kilku animatorów, którzy nad nim pracowali, później zaczęło pracować dla znanego Studia Ghibli.

**Przytoczę fragment artykułu o filmie ze strony „film.org.pl”. **

Film ten, prócz języka dialogów, których liczba i tak jest szczątkowa, w niczym nie przypomina japońskiej animacji, nie nosi żadnych jej charakterystycznych znamion. Jest jak klasyczny film rysunkowy dla dorosłych, spowity gęstą, mroczną atmosferą. W powtarzalnych, skromnych kadrach oraz jeszcze skromniejszych dialogach kryje się jednak bogactwo znaczeń, których interpretacja wykracza poza zwykłe obcowanie z dziełem filmowym.

Reżyser anime, Mamoru Oshii, opowiada zwodniczo prostą historię, która rozgrywa się w niepokojąco cichym, postapokaliptycznym, gotyckim świecie, swoją surowością przypominającym ponure komiksowe wizje przyszłości. W tej opuszczonej krainie jedyną żywą istotą wydaje się mała dziewczynka o siwych, starczych włosach, która z matczyną czułością opiekuje się ogromnym jajkiem. W podróży donikąd zaczyna towarzyszyć jej tajemniczy chłopak o twarzy jakby wykutej z kamienia, dzierżący miecz w kształcie krzyża. Nie wiadomo, jakie intencje ma bohater. Wiadomo zaś, że obie postacie reprezentują sobą odmienne postawy: dziewczynka – niewinnej nadziei, chłopak – rozpaczy oraz zwątpienia. Animacja od początku do końca utrzymana jest w stylistyce dystopijnej, surrealistycznej baśni; enigmatycznej, niejednoznacznej, pozbawionej jakichkolwiek znanych tropów. Przez cały czas trwania filmu wyczuwalna jest zaś ciężka, dusząca, prawie lovecraftowska aura tajemnicy i klątwy. Jako że reżyser prawie całkowicie rezygnuje z dialogów, obrazy przejmują rolę narratora. Taki stan rzeczy stawia widza w niekorzystnej sytuacji – zostaje pozostawiony sam sobie z koniecznością samodzielnego odczytywania znaków, symboli i drogowskazów ukazujących się na ekranie. Nie sposób jednak czuć znużenia – strona wizualna filmu jest znakomita. Idealnie oddaje atmosferę grozy oraz niepewności, co dodatkowo uzupełnia świetnie dobrana ścieżka dźwiękowa – raz łagodna, baśniowa, innym razem będąca dopełnieniem horroru.

Reszta artykułu © „Czy anime ANGEL’S EGG to niedocenione, zapomniane ARCYDZIEŁO?”
(Autor: Maja Budka) w źródle ➛film.org.pl

Zwiastun.

Ocena na Filmweb 7.7, choć wiele osób daje ocenę 10/10.

Cały film (71 min.), z napisami PL na CDA.
Wersja 1080p albo inna, z niepodaną jakością, ale (chyba) z lepszymi kolorami i napisami z tłem.

✔ Poprzedni wpis – japońskie, kosmiczne science-fiction „Bye, Bye Jupiter”
▶️
Kolejny wpis, jak i wszystkie wcześniejsze znajdziecie pod moim tagiem ➛ #zlotaeravhs .

Lub pod jego opcją graficzną, ze wszystkimi okładkami ⇨ https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#anime #gruparatowaniapoziomu #japonia #surrealizm #postapokalipsa #biblia #fantasy

pokaż spoiler #filmnawieczor #ogladajzwykopem #postapo #ghibli #dystopia #sf #scifi #sciencefiction #fantastyka #animacja #film #filmy #kiedystobylo #gimbynieznajo #nostalgia #gotyk #80s #wykopplus30club #kreskowki #lata80
Powtarzam wpis – wczoraj nie dodałem linku do wersji filmu napisami pl więc o tym informuję… @LlamaRzr @SonyKrokiet @Podstarzaly_Mandalorianin @bscoop @Ant-Man @lubiekebaps