Film

(Wpis nr 322 ) Dziś w cyklu…

(Wpis nr 322 )

Dziś w cyklu ▸ #zlotaeravhs ◂ przypomnę obiecane, zapomniane #anime – film wydany u nas na VHS przez Video-Rondo około roku 1991…
To steampunkowe fantasy/retro sf – historia wojny, miłości i… magii.
Dzieło o świecie latających okrętów, magicznych zwierząt i romansu godnego Romea i Julii…

” Dawno, dawno temu ” (1986)
Polski tytuł jest tłumaczeniem tytułu z amerykańskiej wersji filmu, trochę ocenzurowanej — „Once Upon a time”.
Natomiast reszta świata zna tę produkcję pod skróconym tytułem japońskim – „Windaria”.

Opis nr 1.

Zdarzyło się to wiele lat temu w świecie zwanym Windaria. Spokojne życie dwóch królestw zostało przekreślone przez krwawą wojnę, rozpaloną ludzką chciwością i pragnieniem władzy…
Potężny władca królestwa Paro od dawna pielęgnował podstępne plany przejęcia królestwa Isa. Mądra władczyni Isy do niedawna umiejętnie powstrzymywała agresję sąsiada. Jednak monarchowie nie podejrzewali, że ich spadkobiercy, dzielny książę Jill i piękna księżniczka Ahanas, od dawna szaleli za sobą. Kochankowie zrozumieli, że marzenia o szczęściu nie spełnią się, jeśli ich narody przystąpią do wojny. W końcu dzieci władców staną się nieprzejednanymi wrogami, a ich miłość zamieni się w tragedię. W tej fatalnej dla całej Windarii godzinie Jilla i Ahanas mogą liczyć tylko na pomoc dzielnego rolnika – Izu, który może zostać tajnym posłańcem walczących stron.

Opis nr 2 – trochę spojlerowy.

Dwie zakochane w sobie pary młodych ludzi zostają uwikłane w wojnę między dwoma rywalizującymi królestwami.
Opartą na starożytnej technologii, ale olśniewającą swoją stolicą Isą i militarystycznym, agresywnym Paro.
Izu i jego młoda żona Marin są prostymi rolnikami, którzy mieszkają w skromnej osadzie Saki, która leży w lasach rozpościerających się bezpośrednio między Isą a Paro.
Chociaż wioska Saki nie ma piękna Isy ani wojennych machin Paro, posiad wspaniałe, gigantyczne drzewo znane jako „Windaria”, do którego mieszkańcy wznoszą modlitwy.
Kiedy wybucha wojna, rozczarowany swoim życiem Izu decyduje się dołączyć do armii Paro, zafascynowany fantastycznym, podarowanym mu latającym motocyklem. Zanim odejdzie, razem z żoną składają pod konarami Windarii przysięgę: On na pewno do niej wróci, a dopóki tego nie zrobi, Ona będzie na niego czekać.
Druga para to Jill – książę Paro i Ahanas -księżniczka Isy. Początkowo nie chcą mieć nic wspólnego z szybko narastającym konfliktem, ale po tym, jak ojciec Jill’a, król Paro, ginie z jego ręki w czasie kłótni o wojnę, Jill nie ma innego wyjścia, jak spełnić ostatnie życzenie ojca: podbić Isę.
Brutalna wojna przetoczy się przez lasy Saki, gdzie czołgi i karabiny maszynowe armii Paro spotkają się z demonami lasu, a latające łodzie, machiny z Isy uzbrojone w działa czarno-prochowe wyruszą przeciwko śmigłowym myśliwcom Paro.
Nikt nie uniknie swego losu, a chwała utonie we krwi…
I tylko widmowy, stalowy okręt krążący na granicy kosmosu będzie jak zawsze czekał na nowych pasażerów – dusze zmarłych ludzi…

Zwiastun 1.
Zwiastun 2.
Strona Filmweb.

Film on-line tylko z angielskimi napisami, na YouTube.

Zapomniane anime, które nie miało szansy zostać docenione w czasach VHS, gdy animowana „bajka” miała być dla dzieci, a nie okazać się chwilami krwawym dramatem skierowanym przynajmniej do starszego widza, nie mówiąc o dorosłych.
Tym bardziej że okładka nie była zbyt ładna (jak zwykle dzieło naszych grafików – a nie zbyt drogi oryginał), a już szczególnie niefortunny i karygodny był brak jakichkolwiek opisu na pudełku !
Mimo że to produkcja nie tak mroczna i skomplikowana jak niedawno wspomniane przeze mnie „Angel’s Egg”, to i tak wiele osób ma bardzo pozytywne „vhs-owe” wspomnienia związane z filmem, i to nie tylko u nas – są wpisy o nim na blogach w Azerbejdżanie, Grecji czy nawet Iranie…

Poprzedni wpis – kosmiczny thriller/western z S.Connerym – „Odległy ląd”.

✔→ #zlotaeravhs ←✔
Mój autorski tag, gdzie można znaleźć wszystkie dotąd przypominane filmy, jak i te, które dopiero się pojawią…
A ich okładki możecie „hurtowo” przejrzeć w zakładce z grafiką…
⇨ https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#steampunk #fantasy #retrosf #nostalgia

pokaż spoiler #bajki #milosc #retrofuturyzm #scifi #fantastyka #magia #japonski #japonia #gruparatowaniapoziomu #gimbynieznajo #wykopplus30club #sf #sciencefiction #film #animacja #filmy #vhs #bajkowadziewczyna