Film

(Wpis nr 321) Dziś w cyklu ➤…

(Wpis nr 321)

Dziś w cyklu ➤ #zlotaeravhs – przypomnę oldschoolowy w̰ḛs̰t̰ḛr̰n̰ ̰S̰F̰ ̰, rozgrywający się w charakterystycznej scenografii stworzonej przez ten sam zespół który pracował przy produkcji „Obcego—8 pasażera Nostromo”.
A w roli głównej wystąpił niezapomniany Sean Connery…

” Odległy ląd ” (Outland, 1981)

Szeryf William T. O’Niel (Sean Connery) zostaje wraz z rodziną karnie wysłany do placówki w kopalni na satelicie Jowisza – Io.
W bazie obserwuje on nienaturalnie wysoki współczynnik samobójstw wśród górników – 28 w ciągu 6 miesięcy. O’Niel dowiaduje się, że trzy ostatnie ofiary zażywały narkotyk dostarczany przez zarządcę Marka B. Shepparda (Peter Boyle).
Rozpoczyna śledztwo czym naraża się zarządcy – ten nie zawaha się przed rozlewem krwi, byle pozbyć się wścibskiego gliny…

Jak wspomniałem, ważnym i pamiętnym elementem filmu jest scenografia – brudna, funkcjonalnie techniczna – bez fajerwerków wizualnych i futurystycznych typowych dla filmów rozgrywających się w kosmosie. Tu jest rzeczywistość jest przygnębiająca, chwilami klaustrofobiczna – to dystopijne miejsce gdzie żyją i pracują ludzie będący dla korporacji tylko statystykami. I tu właśnie pojawia się twardy szeryf – jakby wprost z miasteczka Dzikiego Zachodu.
Sam film jako thriller science-fiction nie jest jakoś szczególnie zaskakujący, ale średnią fabułę nadrabia klimatem sf.
Choćby z tego powodu warto go znać…

Poza tym wiele osób ma wrażenie że to właśnie z takiego miejsca z ładunkiem rudy wyruszył w swą podróż „Nostromo”…

Zwiastun. Strona Filmweb.

Film on-line z lektorem — [720p, CDA] .

Sean Connery nie miał zbyt dużo ról w kinie fantastycznym, niemniej każda była dość charakterystyczna – najmniej może w powyższym filmie, ale już Ramirez z „Nieśmiertelnego” czy buntownik w czerwonych majtasach z ” Zardoz’a ” (mój wpis) są niezapomniani…

Poprzedni wpis — ciekawostka sf — połączenie sławnego anime z filmem aktorskim.
„W następstwie”.

Reszta wcześniejszych wpisów dostępna pod moim tagiem ➛ #zlotaeravhs .

#sciencefiction #kosmiczneopowiesci #filmnawieczor #ogladajzwykopem #gimbynieznajo #nostalgia

pokaż spoiler #alien #scifi #dystopia #fantastyka #sf #film #filmy #wykopplus30club #jowisz